• Wykorzystanie podczas zajęć logopedycznych elementów integracji sensorycznej urozmaica i uatrakcyjnia zajęcia, ale przede wszystkim ma głębokie znaczenie terapeutyczne
  • Wczesna interwencja logopedyczna
    - specjalizuję się w diagnozie
    i terapii zaburzeń mowy u dzieci
    w wieku niemowlęcym
  • Wspomaganie rozwoju dzieci
    z zespołem Downa oraz komunikowanie się
    z niepełnosprawnymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób
    z autyzmem i zespołem Aspergera
  • Terapia osób dorosłych po udarach
    i urazach mózgu, terapia afazji
    i dyzartrii ułatwiająca normalne funkcjonowanie w dotychczasowym środowisku

W dniach 12-13.12.2014r. uczestniczyłam w Krakowie w szkoleniu z Programu Rozwoju Komunikacji Makaton. Podczas szkolenia, które miało  formę praktyczną, poznałam  I Poziom Podstawowy - ok. 200 gestów i 200 symboli.

Program Komunikacji Makaton jest pierwszym w Polsce systemem AAC, który wykorzystuje dwa rodzaje znaków: znak manualny (GEST) i/ lub znak graficzny (SYMBOL). Jest programem językowym ( posiada określone reguły tworzenia i stosowania znaków), który wspomaga porozumiewanie się osób z zaburzeniami mowy i języka.  Gestom i symbolom zawsze towarzyszy mowa! Osobami najczęściej korzystającymi ze znaków Makatonu są dzieci i dorośli: z niepełnosprawnością intelektualną, z porażeniem mózgowym, z autyzmem, z zaburzeniami zmysłów - słuchu, ze specyficznymi zaburzeniami w rozwoju mowy i języka (np. osoby z afazją).

 

 

GEST i/lub SYMBOL + MOWA= Makaton

 

Szkolenie przeprowadziła autorka polskiej wersji Programu Makaton dr  Bogusława Beata Kaczmarek-pedagog specjalny i logopeda; specjalista w zakresie komunikacji AAC - Międzynarodowy Instruktor metody Makaton oraz certyfikowany w Wielkiej Brytanii nauczyciel systemu komunikacyjnego PECS; dyplomowany terapeuta neurorozwojowej koncepcji Castillo Moralesa oraz brytyjskich programów wczesnej interwencji dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną; pedagog z kilkunastoletnim doświadczaniem w pracy z małymi dziećmi z zespołem  Downa. Prowadzi badania na systemami komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC). W latach 2001-2005 w trakcie badań naukowych opracowała eksperymentalną wersję metody Makaton, a w roku 2008 ostateczną Polską Wersję Znaków Manualnych i Znaków Graficznych Makaton. Jej kompetencje jako Tutora Makatonu  obejmują zarówno Wielką Brytanię, jak i Polskę.

 

Pani dr Bogusława Kaczmarek jest autorką wielu publikacji naukowych. Ostatnio ukazały się jej dwie książki:

 

  • Podręczny Słownik Terminów AAC ( komunikacji wspomagającej i alternatywnej), Magdalena Grycman, Bogusława Beata Kaczmarek
  • Makaton w rozwoju osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi, pod redakcją naukową Bogusławy Beaty Kaczmarek